Města Lysá nad Labem a Milovice učinila důležitý krok směrem k modernizaci péče o seniory. Společně vyhlásila architektonickou soutěž na podobu dvou nových domovů pro seniory, které mají nahradit stávající, již nevyhovující prostory v areálu lyského zámku.
Jeden z domovů by měl vzniknout v Lysé nad Labem nedaleko sídliště u autosalonu Tichý. V Milovicích zatím o konkrétní lokalitě definitivně rozhodnuto nebylo.
Důraz na důstojné a komunitní bydlení
Cílem projektu není pouze přesun stávající služby do nových budov, ale především vytvoření prostředí, které bude seniorům poskytovat skutečný domov. Nové objekty mají fungovat na principu komunitního bydlení.
Každý z plánovaných domovů nabídne kapacitu 70 míst. Současné zařízení v Lysé nad Labem disponuje 115 lůžky, jeho technický stav i dispoziční řešení však již neodpovídají současným standardům sociálních služeb.
Stávající klienti domova na zámku by se tak měli po dokončení nových zařízení rozdělit mezi oba nové objekty. Podle jakého klíče k tomu dojde, zatím město neupřesnilo.
Soutěž přinese různé architektonické přístupy
Architektonická soutěž má městům umožnit porovnat více návrhů a vybrat takové řešení, které nejlépe skloubí estetickou kvalitu, provozní efektivitu i ekonomickou udržitelnost. Důraz je kladen na návrh prostředí, kde senioři skutečně žijí, nikoliv pouze pobývají.
Porota složená z odborníků na architekturu, zástupců obou měst i Středočeského kraje bude hodnotit nejen praktičnost návrhů, ale i jejich celkovou vizi a přínos pro veřejný prostor.
Domov seniorů jako téma pro 21. století
Organizaci soutěže zajišťuje společnost CCEA MOBA. Podle jejího jednatele Igora Kovačeviće jde o důležitý krok k otevření širší diskuse o podobě péče o starší generaci.
„Pro nás je soutěž ‚Domov seniorů 21. století‘ začátkem nové etapy. Otevíráme téma stáří a života starší části populace v prostředí, které není jednoduché. Domnívám se, že každý domov pro seniory by měl vznikat na základě architektonické soutěže, kde se architekti zamýšlejí nad potřebami obyvatel, zaměstnanců i návštěvníků,“ uvedl starosta města Lysé nad Labem.
Výsledky na jaře, realizace kolem roku 2030
Vítězné návrhy by měly být známy na konci května. Následovat budou jednání o konkrétní podobě realizace. Podle starosty Karla Marka představuje projekt také příležitost obohatit obě města o kvalitní a inspirativní architekturu, která bude sloužit celému regionu.
Klíčové parametry projektu
- Kapacita: 2× 70 míst
- Zaměření: domov pro seniory a domov se zvláštním režimem
- Předpokládaný rozpočet: 700 milionů Kč
- Projektová příprava a pozemky: města Lysá nad Labem a Milovice
- Realizátor: Středočeský kraj
- Předpokládaný termín zahájení stavby: kolem roku 2030
- Prvomájová steeplechase 2026 v Lysé nad Labem: tradice, která zahajuje sezónu
- Nejlepší burger na Nymbursku má vítěze. Triumf slaví Daniel’s Burger z Lysé nad Labem
- Co se stalo s festivalem Votvírák a vrátí se ještě?
- Dvorce u Lysé nad Labem: Místo, kde pracovaly dvory pro celé panství
- Víkendové počasí na Lysecku: Od mraků ke slunci, ale pozor na chladná rána
- Most přes Labe v Lysé nad Labem: od přívozu k mostu Bohumila Hrabala
- Cyklostezka Nymburk–Čelákovice se konečně posouvá
- V Lysé se chystají nové plochy pro výstavbu i zeleň. Město zve na veřejné prezentace
Zdroj: FB: Město Lysá nad Labem