Pokud teplota vystoupí nad 25 °C, označuje se takový den jako letní. Při překročení 30 °C hovoříme o dni tropickém a při teplotách nad 35 °C meteorologové používají označení subtropický den. Tento víkend byl však natolik mimořádný, že pro něj žádné oficiální pojmenování neexistuje.
K extrémním teplotám se schylovalo prakticky celý týden. Už v pondělí meteorologické modely naznačovaly, že teploty překročí hranici 35 °C, některé dokonce předpovídaly hodnoty kolem 40 °C. To je pro naše klimatické podmínky něco skutečně výjimečného, přestože se v minulosti ojediněle objevily dny, kdy teplota tuto hranici překonala.
Právě končící víkend však přepsal řadu teplotních rekordů. Na mnoha místech České republiky byla překročena hranice 40 °C. Jelikož v Lysé nad Labem už řadu let neprovozuje ČHMÚ profesionální meteorologickou stanici, musíme vycházet z údajů místních amatérských meteostanic. Například meteostanice v ulici Družstevní dnes naměřila teplotu přes 41 °C, podobné hodnoty hlásila také stanice na Řehačce.
Rekordní může být i noc
Mimořádná bude také noc z neděle na pondělí. Teploty budou klesat jen velmi pomalu a očekává se tropická noc, tedy taková, při které teplota neklesne pod 20 °C.
Existuje dokonce možnost, že teplota neklesne ani pod 25 °C. Pokud by se tak skutečně stalo, šlo by podle dostupných údajů o zcela mimořádnou událost, která v historii měření na našem území (od roku 1961) nemá obdoby.
Úleva přijde až během pondělí, kdy přes naše území přejde studená fronta.
Hrozí silné bouřky
S příchodem studené fronty souvisí také výstraha ČHMÚ před silnými bouřkami, které během pondělí zasáhnou velkou část České republiky.
Bouřky mohou doprovázet silné nárazy větru, krupobití i přívalové srážky. Jinými slovy – z jednoho extrému se během několika hodin dostaneme do druhého.
Následující týden už by se měl nést ve znamení citelného ochlazení a konečně i tolik očekávaného deště.
Začátek letních prázdnin tak přinese příjemnější počasí. Ke konci týdne se sice mohou teploty znovu vracet nad 30 °C, ale podobně extrémní vedra, jaká jsme zažili o tomto víkendu, snad hned tak neuvidíme.
- LYStorie: Rajčůr. Místo, kde vojáky vystřídali dostihoví koně
- Už je jasno! Do nového retail parku v Benátkách míří oblíbený fastfoodový řetězec
- ČHMÚ vydal výstrahu. V úterý dorazí tropické vedro a odpoledne hrozí velmi silné bouřky
- Obří požár v sousedních Čelákovicích. Hala se zřítila, hasiči vyhlásili III. stupeň poplachu
- D10 čeká úplná uzavírka. Objízdná trasa pro kamiony povede i přes Lysou nad Labem
- Proč je železniční trať přes Lysou nad Labem jednou z priorit kraje?
- U Benátek nad Jizerou má vyrůst nová obchodní zóna. Nabídne hypermarket i desítky obchodů
- Cyklověž v Lysé nově propojili s PID Lítačkou. Držitelé dlouhodobých kuponů mají 24 hodin zdarma