
Povodně jsou bohužel neodmyslitelnou součástí Polabí. Lysecko, tedy Lysá nad Labem a okolí nejsou bohužel výjimkou. Dvorcům povodně nehrozí, Lysá nad Labem a Byšičky jsou většinou od velké vody ušetřeny. To samé se ovšem bohužel nedá říct o Řehačce, kde mají místní obyvatelé s velkou vodou mnohé zkušenosti. Řehačka, která je obklopena z jedné strany Labem a z druhé strany jezerem Řehačkou a potokem Mlynářící byla svědkem velké vody již několikrát.
Především v novém tisíciletí je četnost povodní celkem čím dál častější. Tradičně nejvíce postiženými místy bývají obyvatele Plácku u smuteční vrby, který je nejníže položený. Další ohroženou částí jsou obydlí okolo bývalé Morušárny, které jsou taky položeny poměrně nízko.
Povodně – Září 2024
Velmi specifická povodeň ze všech úhlů pohledu. Díky poměrně přesným meteorologickým předpovědím bylo jasné že třetí zářiový víkend bude ve znamení extrémních srážek. To se také vyplnilo, byť předpoklady hovořily ještě hůře. Ty nejvydatnější srážky se však přesunuly do Jeseníků, kde způsobily katastrofální povodně. Díky včasným přípravám, opatřením a organizaci nezpůsobila tato povodeň tolik škod, jako povodně v minulosti, byť atakuje přední příčky v historickém pohledu na velkou vodu v Lysé nad Labem






18. 9. 2024
- Řehačka stoupá a zatápí nejspodnější části zahrad na Plácku
- Odpoledne konečně hlásí pokles na což ihned reaguje i Řehačka
- Povodňová situace se uklidňuje.
17. 9. 2024
- Labe stouplo od večera o cca 10cm. V korytě se však drží úplně v pohodě
- Stoupá především Řehačka díky překonané přírodní hrázi na louce
- V 15h kulminuje Labe v Přelouči. Nás to tedy čeká za necelých 24h
- Stav hladiny v Nymburce je ke 12h 381cm
16. 9. 2024
- Voda stále přibývá především v řece a jejích přítocích.
- Řehačka stále odolává. Rozdíl mezi hladinou Labe a jezera je 150cm
- Odpoledne se překonána hráz mezi Mlynářicí a Řehačkou.
- Řehačka začíná pomalu ale jistě stoupat
- Stav hladiny v Nymburce je ke 12h 360cm
15. 9. 2024
- Labe strmě stoupá
- Stoupá i Mlynářice na Řehačce a však samotné jezero se zvedlo jen decentně.
- Na stejné místo jsou dopraveni protipovodňové vaky a místní osadní výbor svolává dobrovolníky pro plnění pytlů s pískem, která by měla vodu na Řehačce alespoň trochu zbrdit.
- Stav hladiny v Nymburce je ke 12h 338cm
14. 9. 2024
- Voda stoupá a opět intenzivně prší (34l na m2)
- Postupně se zvedá Labe a Mlynářice, která ovšem neteče do Řehačky jako tomu bylo v předešlých případech. Zatím jsou obyvatelé této části v bezpečí.
- Osadní výbor na Řehačce monitoruje situaci téměř 24h denně.
- Stav hladiny v Nymburce je ke 12h 280cm
13. 9. 2024
- Intenzivně prší u nás napršelo 35l na m2. V horských oblastech pak mnohonásobně více
- Labe se zatím nikterak nezvedá
- Jsou uzavřeny propusti do Řehačky, což bude za pár dnů hrát velkou roli
- Celou situaci okolo stavu hladiny řeší místní orgány, městské orgány i IZS
- Stav hladiny v Nymburce je ke 12h 222cm
12. 9. 2024
- Napršelo něco okolo 7mm srážek, takže nic extrémního
- Předpovědi jsou neúprosné. V Krkonoších naprší 250mm srážek a čeká nás extrémní povodně
- Na profilu v Přelouči je nyní okolo 130cm vody, do neděle zde má být pět metrů
- Na dolní Řehačce a na Vesláku je vyhlášená evakuace. Někdo uposlechne a někdo zůstává
- Stav hladiny v Nymburce je ke 12h 210cm
Povodně 2024
14. 2. 2024 – Třikrát a dost?… No snad! Další zatopení spodních částí zahrad a sklepů. I zde však byla povodeň oproti povodni z prosince zanedbatelná, byť místní opět potrápila.
4. 1. 2024 – Vydatný děšt a podmáčená půda způsobily zvýšení hladiny a zatopení nejníže položených míst na Řehačce. Velké škody však tentokrát nenastaly.
Povodně 2023
Podrobný popis povodní na Řehačce ze prosince 2023
20. 12. 2023 – První meteorologické výstupy naznačují možné problémy na řekách okolí Vánoc a jejich svátků. Těžký mokrý sníh, následné oteplení, déšť ve všech nadmořských výškách a k tomu čerstvý vítr, který na sněhovou pokrývku působí jako fén. Všechny tyto předpovědi se bohužel do punítky vyplnily.
22. 12. 2023 – Po vyplnění předpovědi začalo postupně stoupat Labe. Ještě ten den se ocitne většina mol pod vodou. Pomalu ale jistě začíná stoupat i Mlynářice, která se díky zvýšené hladině Labe nemá kam vlévat a tak si jako již tradičně při těchto situacích razí cestu do Řehačky.
23. 12. 2023 – Těžký sníh taje a začiná hustě pršet. Za den naprší nějakých 30 litrů na metr čtvereční. Za normálních okolností by půda samozřejmě vodu vsákla. Ovšem všudypřítomný terén již teď nasáklí vodou toto samozřejmě neumožňuje. Voda stoupá „na všech frontách“. V Labi, v Mlynářici i v Řehačce.
24. 12. 2023 – Situace je přes noc zhoršila. Zatopené jsou první spodní části zahrad na Plácku. Voda stoupá po celý den, byť nikterak dramaticky.
25. 12. 2023 – Voda přes noc opět stoupá. Nyní stoupá (v Řehačce) poměrně rychle. Přes den o nějakých 20-30cm. Voda začíná zatápět sklepy a suterény zdejších nemovitostí.
26. 12. 2023 – Na obhlídku jdeme okolo 8h ráno. Labe stále vytrvale stoupá. S ním i Mlynářice a Řehačka. Mostek přes jezero je již do velké míry pod vodou. V dolní části Řehačky jsou zatápěny další zahrady a sklepy. Mlymářice se vylila a přeteké do Řehačky. Oblídka v 12h je téměř totožná. Voda stále stoupá cca 1,5cm/h. V tento moment povodeň vyrovnala tu s roku 2011. Předpoveď říká, že Labe stoupne ještě o 20cm. Řehačka o pár cm více. Okolo 16h voda stále stoupá 2cm/h. Voda zatápí další zahrady. Řehačku kotrolují nejen policisté, ale situaci přijel zmonitorovat i starosta města Lysá nad Labem. Večer okolo 22h překonává voda na Plácku malou vyvýšeninu a je jasné, že pokud voda stoupne byť o jeden centimetr bude do rána Plácek zcela zatopen. Probíhá tak přeparkování vozidel místních obyvatel. Kdo tak neučiní, již v noci bude litovat.
27. 12. 2023 – Celou noc situaci monitorují policisté, ale i starosta. Voda stoupa opět na všech frontách a tak se přes noc ocitl celý Plácek pod vodou. Dá se zde procházet pouze ve vysokých holinkách a i tak hrozí mokré ponožky. Voda stoupla i Labi, které by mělo snad kulminovat odpoledne či večer. V 11h kdy došlo k dalšímu měření Labe stouplo jen mírně. Od rána však stoupa řehačka o nějakých 5-7cm. Situaci stále monitoruje PČR. Okolo 15h přichází očekávaná kulminace. Voda překonala povodně z let 2010, 2011, ale i z léta 2013. Zatopeny byly zahrady, sklepy a suterény zdejších nemovitostí.




Povodně 2013
První přišla na přelomu května a června kdy se na Česko spouštěli z olověné oblohy nad Českem provazy deště. Na některých místech byly opravdu vydatné. Od 1. do 3. 6. 2013 napršelo v jindy suché Lysé 47 litrů na m2. Což je na Polabí opravdu hodně. Nejen na Lysecku vyvolaly tyto deště povodně. Voda začala obyvatele Řehačky ohrožovat 3. 6. 2013 kdy se voda z Řehačky pomalu začala dostávat mimo své koryto a začala zatápět „Plácek“. Postupně voda z Řehačky zatopila více či méně všechny zahrady a byly zatopeny garáže, kůlny, suterény či sklepy. Postiženi byli ale také obyvatelé v okolí bývalé Morušárny. Voda zatopila oba ostrůvky na Řehačce a mostek přes vodu byl do poloviny pod vodou. Ke kulminaci došlo v noci ze 4. na 5. 6. 2013. Tato povodeň se řadí jako třetí největší od roku 1981 (Větší byla už jen v roce 2003 a 2006).

Čas úklidů a druhá vlna povodní
Uklidové práce začali ihned po opadnutí vody. Obyvatelé Řehačky vyhazovali poničené věci, vysoušelo se a uklízelo. Teplé a sluné počasí (Teploty až okolo 38°C) pomáhalo lidem s vyssoušením.
Když už se zdálo, že se vše vrací do starých kolejí začalo pršet znovu. 27. 6. 2013 zaznamenala amatérská meteostanice v Lysé nad Labem ještě více vody než na začátku června. Tentokrát napršelo neuvěřitelných 52 litrů na m2 během 24h! Voda se opět vrátila tam, odkud jí někteří lidé snad ještě ani nestačili vyčerpat. Zastavila se asi 10 cm od povodně z před čtrnácti dnů. Celá situace se tak opět opakovala. Tímto je povodeň z roku 2013 jedinečná. Nikdy předstím se nestalo aby se povodeň takového rozsahu opakovala během 14 dnů. Voda ovšem jako vždy ustoupila a díky letnímu počasí byla obnova a vysoušení sklepů tentokrát alespoň trochu přívětivější…






POVODNĚ 2011
Předjarní taní sněhu společně deštěm způsobilo na velkém území Čech povodně. Ani tato povodeň Řehačku neušětřila a došlo k zatopení spodních částí zahrad na Plácku. Voda se opět dostala i do sklepů.


POVODNĚ 2010
Další zvýšení hladiny přišlo v roce 2010, opět se ale jednalo o zanedbatelnou událost a k větším škodám nedošlo.
POVODNĚ 2006
V zimě 2005/2006, kdy vznikla dnes již legendrání píseň od Jarka Nohavici Ladovská zima a v zimě, kdy jsme byli svědky jedné z nejvyšších sněhových pokrývek za několik let ještě nikdo netušil, že jarní tání spojené s vydatným deštěm vyvolá největší povodeň v Lysé nad Labem v novodobé historii. Voda zatopila do výše jednoho metru celý Plácek, kde způsobila největší škody. Zatopeny byly sklepy, kůlny i obydlí místních obyvatel.
Takto jsme o povodni informovali v na přelomu března a dubna 2006:
- 29. 3. 2006 – 11:15 – Informace z nejbližší monitorovací stanice v Brandýse nad Labem říkájí, že Labe stále stoupá. Vodní stav v 9h byl na 443cm, takže zbývá pouhých 7cm na vyhlášení 3.stupně povodňové aktivity, tj. stupně ohrožení. Další informace přineseme ještě dnes.
- 29. 3. 2006 – 20:40 – Labe v Brandýse nad Labem přasáhlo o 8 cm 3. povodňový stupeň, tj 458cm (normální stav přitom činí kolem 134cm). V Řehačce voda nadále stoupá. Od 17:00 se situace začala dramatizovat. Hladina přes den vystoupala o několik desítek cm a již se rozlévá po plácku v dolní části osady. Pravděpodobně jsou zatopeny sklepy a zahrady.
- 29. 3. 2006 – 11:15 – Informace z nejbližší monitorovací stanice v Brandýse nad Labem říkájí, že Labe stále stoupá. Vodní stav v 9h byl na 443cm, takže zbývá pouhých 7cm na vyhlášení 3.stupně povodňové aktivity, tj. stupně ohrožení. Další informace přineseme ještě dnes.
- 29. 3. 2006 – 20:40 – Labe v Brandýse nad Labem přasáhlo o 8 cm 3. povodňový stupeň, tj 458cm (normální stav přitom činí kolem 134cm). V Řehačce voda nadále stoupá. Od 17:00 se situace začala dramatizovat. Hladina přes den vystoupala o několik desítek cm a již se rozlévá po plácku v dolní části osady. Pravděpodobně jsou zatopeny sklepy a zahrady.
- 30. 3. 2006 – 12:12 – Povodňová situace je velmi vypjatá. Řehačka i Labe stále stoupají. Plácek je zcela zaplaven do výše okolo metru a voda z něj se šplhá ke křižovatce. V Řehačce zmizly všechny poloostrůvky, ostrůvky, celá písečná pláž a téměř cely mostek. Vzadu U Vacků (tam kde byl nedávno prokopán kanál mezi Řehačkou a Mlynářicí) se vytvořilo obrovské jezero. Labe před Brandýsem je již mimo koryto a zaplavuje přilehlá pole.




- 1. 4. 2006 – 23:15 – Labe se již v některých místech rozlilo. Pod mostkem na louce i přilehlém poli se vytvořilo velké jezero. Na vyvýšeninu nad pláckem se nedalo dostat nijak jinak než loďkou. Zbývá pár centimetrů a Řehačka se rozlije i u hospody. Ohromné jezero je i poblíž rybářské chaty. Písečná pláž zmizela v Řehačce již zcela. Labe bohužel stále stoupá zhruba 3 cm/hod. Od našeho tajného zdroje se nám podařilo zjistit, že hasiči z Lysé dostali hlášení, že voda stoupne ještě minimálně o 50 cm. Totéž nám potvrdil i hrázný z Čelákovic. P.S.Z fotek uděláme celou fotogalerii až na to bude čas, neboť teď je práce až nad hlavu!






- 2. 4. 2006 – 10:30 – Podle aktuálních informací z Řehačky máme zprávy, že Labe přes noc nijak znatelně nestouplo. Pouze o 4cm. Včera odpoledne jsme se byli podívat i na jiných místech na Labi směrem po proudu. V Čelakovicích bylo zaplaveno nábřeží na levé straně pod zdymadly. Suchou nohou se nedalo projít. Hladiny před zdymadly i za nimi byly na stejné úrovni. Tato situace byla i v Brandýse nad Labem
- 2. 4. 2006 – 17:10 – Labe v měřící stanici v Brandýse nad Labem dosáhlo z největší pravděpodobnosti svého maxima. Ke kulminaci došlo ve 6:00 při průtoku 1345,2 m/s a výšce hladiny 5,27 metru. Informace z Řehačky to jednoznačně potvrzují.
- 3. 4. 2006 – 11:00 Labe stále stagnuje. Výška hladiny kolísá v rozmezí + – 2cm
- 4. 4. 2006 – 9:45 – Hladina Labe zůstává stále na svém maximu. Dobrá zpráva přichází z hor, kde se teploty ráno pohybovaly pod bodem mrazu. Tudíž se zastavilo prudké tání sněhu. Klesají i řeky v Královehradeckém a Pardubickém kraji, takže zanedlouho můžeme očekávat pokles hladiny. Otázkou je jak dlouho bude trvat než voda vyteče z Řehačky zpět do Labe.
- 5. 4. 2006 – 12:00 – Labe začalo po dlouhém očekávání konečně klesat. Přes noc se hladina snížila zhruba o 20cm a stále klesá rychlostí 2cm za hodinu.
- 5. 4. 2006 – 16:12 – No tak sláva! Labe se umoudřilo a pomalu zas opouští místa, kde kdysi v poklidu teklo než bylo napřímeno. Nesmíme se těm povodním divit, vždyť si za ně, ač to neradi přiznáváme, můžeme z části sami. Zkrátili jsme Labi jeho přirozený tok, meandry jsme zasypali a postavili na ně chaty. O Velikonocích vyjde speciální číslo Řeháčka. Až bude trochu času, tak přibudou na webu i fotky z této jarní povodně
- 6. 4. 2006 – 8:02 – Labe podle Brandýského vodočtu prudce kleslo o několik desítek cm a nyní má (se svými 437cm) druhý povodňový stupeň.
- 7. 4. 2006 – 16:12 – Labe stále prudce klesá. Od včerejších 6h do dnešních 6h kleslo o více jak metr. Nyní má 1.povodňový stupeň, ale ten zřejmě bude zanedlouho odhlášen, protože nás čeká podle meteorologů slunný víkend beze srážek.
- 9. 4. 2006 – 11:52 Včera kolem poledne byl v Brandýse odhlášen i první povodňový stupeň. Voda nechala na Řehačce zejména na plácku docela spoušť. Chtělo by to přistavit speciální kontejner, aby se do něj naházely všecheny zničené věci, kterých bude habaděj

Velká voda v roce 2006 ještě jednou
V roce po vydatných deštíích v Krkonoších přišlo ještě jedno zvýšení hladiny. Nic dramatického se ale naštěstí již nekonalo
POVODNĚ 2003
23 let uplynulo od velké povodně v roce 1981. Silvestrovská obleva, která přišla s přelomem roku 2002/2003 vyvolala povodně, které se 3 ledna dostavily i na Řehačku. Voda se zastavila 20 cm před hranicí povodně z roku 1981. Při povodních nastaly tuhé mrazy a výšku velké vody dokazovali po opadnutí obrovské tlusté kry tlusté až 20cm!







POVODNĚ 2000
Velká malá povodeň při jarním tání sněhu. Povodeň která napáchala škody především v okolí Jizery dorazila na Řehačku v první polovině března. Voda zatopila mostek a lidem na plácku natekla do sklepů. Tato povodeň sice nebyla nikterak velká. Odstarotvala však takzvané období „povodňového neklidu“.
POVODNĚ 1981
První povodeň v již osídlené osadadě. Povodeň přišla v roce 1981 kdy při jarním tání sněhu a velkém teplotním skoku, který činil i 20°C. Voda zaplavila celý plácek. Zatopila i téměř celý mostek, kterému koukal jen opravu malý kousek ze zábradlí. Tuto povodeň již připomínají mnohé fotografie









POVODNĚ 1966
O této povodní se toho bohužel moc neví. Nejsou ani žádné dobové fotografie ani žádné podroběnjší informace.
POVODNĚ 1926
V tom roce udeřila nejsilnější známá povodeň. V červnu roku 1926 se Labe zvedlo o více než 3 metry. voda zalila téměř celé okolí. Chata Adamů (č. 062) se tímto ocitla na ostrově. Nicméně v zaplaveném území ještě nestáli téměř žádné chaty a proto byly škody minimální.