Povodně

Povodně jsou bohužel neodmyslitelnou součástí Polabí. Lysecko. Tedy Lysá nad Labem a okolí nejsou bohužel výjimkou. Dvorcům povodně nehrozí, Lysá nad Labem a Byšičky jsou většinou od velké vody ušetřeny. To samé se ovšem bohužel nedá říct o Řehačce, kde mají místní obyvatelé s velkou vodou mnohé zkušenosti. Řehačka, která je obklopena z jedné strany Labem a z druhé strany jezerem Řehačkou a potokem Mlynářící byla svědkem velké vody již několikrát.

Především v novém tisíciletí je četnost povodní celkem čím dál častější. Tradičně nejvíce postiženými místy bývají obyvatele Plácku u smuteční vrby, který je nejníže položený. Další ohroženou částí jsou obydlí okolo bývalé Morušárny, které jsou taky položeny poměrně nízko.

Povodně 2013

Zatím poslední povodeň přišla v roce 2013 a to dokonce ve dvou vlnách.

První přišla na přelomu května a června kdy se na Česko spouštěli z olověné oblohy nad Českem provazy deště. Na některých místech byly opravdu vydatné. Od 1. do 3. 6. 2013 napršelo v jindy suché Lysé 47 litrů na m2. Což je na Polabí opravdu hodně. Nejen na Lysecku vyvolaly tyto deště povodně. Voda začala obyvatele Řehačky ohrožovat 3. 6. 2013 kdy se voda z Řehačky pomalu začala dostávat mimo své koryto a začala zatápět “Plácek”. Postupně voda z Řehačky zatopila více či méně všechny zahrady a byly zatopeny garáže, kůlny, suterény či sklepy. Postiženi byli ale také obyvatelé v okolí bývalé Morušárny. Voda zatopila oba ostrůvky na Řehačce a mostek přes vodu byl do poloviny pod vodou. Ke kulminaci došlo v noci ze 4. na 5. 6. 2013. Tato povodeň se řadí jako třetí největší od roku 1981 (Větší byla už jen v roce 2003 a 2006).

Voda zaplavuje Plácek na Řehačce (4. 6. 2013)

Čas úklidů a druhá vlna povodní

Uklidové práce začali ihned po opadnutí vody. Obyvatelé Řehačky vyhazovali poničené věci, vysoušelo se a uklízelo. Teplé a sluné počasí (Teploty až okolo 38°C) pomáhalo lidem s vyssoušením.

Když už se zdálo, že se vše vrací do starých kolejí začalo pršet znovu. 27. 6. 2013 zaznamenala amatérská meteostanice v Lysé nad Labem ještě více vody než na začátku června. Tentokrát napršelo neuvěřitelných 52 litrů na m2 během 24h! Voda se opět vrátila tam, odkud jí někteří lidé snad ještě ani nestačili vyčerpat. Zastavila se asi 10 cm od povodně z před čtrnácti dnů. Celá situace se tak opět opakovala. Tímto je povodeň z roku 2013 jedinečná. Nikdy předstím se nestalo aby se povodeň takového rozsahu opakovala během 14 dnů. Voda ovšem jako vždy ustoupila a díky letnímu počasí byla obnova a vysoušení sklepů tentokrát alespoň trochu přívětivější…

POVODNĚ 2011

Předjarní taní sněhu společně deštěm způsobilo na velkém území Čech povodně. Ani tato povodeň Řehačku neušětřila a došlo k zatopení spodních částí zahrad na Plácku. Voda se opět dostala i do sklepů.

POVODNĚ 2010

Další zvýšení hladiny přišlo v roce 2010, opět se ale jednalo o zanedbatelnou událost a k větším škodám nedošlo.

POVODNĚ 2006

V zimě 2005/2006, kdy vznikla dnes již legendrání píseň od Jarka Nohavici Ladovská zima a v zimě, kdy jsme byli svědky jedné z nejvyšších sněhových pokrývek za několik let ještě nikdo netušil, že jarní tání spojené s vydatným deštěm vyvolá největší povodeň v novodobé historii. Voda zatopila do výše jednoho metru celý Plácek, kde způsobila největší škody. Zatopeny byly sklepy, kůlny i obydlí místních obyvatel. 
Takto jsme o povodni informovali v na přelomu března a dubna 2006:

 • 29. 3. 2006 – 11:15 – Informace z nejbližší monitorovací stanice v Brandýse nad Labem říkájí, že Labe stále stoupá. Vodní stav v 9h byl na 443cm, takže zbývá pouhých 7cm na vyhlášení 3.stupně povodňové aktivity, tj. stupně ohrožení. Další informace přineseme ještě dnes.
 • 29. 3. 2006 – 20:40 – Labe v Brandýse nad Labem přasáhlo o 8 cm 3. povodňový stupeň, tj 458cm (normální stav přitom činí kolem 134cm). V Řehačce voda nadále stoupá. Od 17:00 se situace začala dramatizovat. Hladina přes den vystoupala o několik desítek cm a již se rozlévá po plácku v dolní části osady. Pravděpodobně jsou zatopeny sklepy a zahrady.
 • 29. 3. 2006 – 11:15 – Informace z nejbližší monitorovací stanice v Brandýse nad Labem říkájí, že Labe stále stoupá. Vodní stav v 9h byl na 443cm, takže zbývá pouhých 7cm na vyhlášení 3.stupně povodňové aktivity, tj. stupně ohrožení. Další informace přineseme ještě dnes.
 • 29. 3. 2006 – 20:40 – Labe v Brandýse nad Labem přasáhlo o 8 cm 3. povodňový stupeň, tj 458cm (normální stav přitom činí kolem 134cm). V Řehačce voda nadále stoupá. Od 17:00 se situace začala dramatizovat. Hladina přes den vystoupala o několik desítek cm a již se rozlévá po plácku v dolní části osady. Pravděpodobně jsou zatopeny sklepy a zahrady.
 • 30. 3. 2006 – 12:12 – Povodňová situace je velmi vypjatá. Řehačka i Labe stále stoupají. Plácek je zcela zaplaven do výše okolo metru a voda z něj se šplhá ke křižovatce. V Řehačce zmizly všechny poloostrůvky, ostrůvky, celá písečná pláž a téměř cely mostek. Vzadu U Vacků (tam kde byl nedávno prokopán kanál mezi Řehačkou a Mlynářicí) se vytvořilo obrovské jezero. Labe před Brandýsem je již mimo koryto a zaplavuje přilehlá pole.
 • 1. 4. 2006 – 23:15 – Labe se již v některých místech rozlilo. Pod mostkem na louce i přilehlém poli se vytvořilo velké jezero. Na vyvýšeninu nad pláckem se nedalo dostat nijak jinak než loďkou. Zbývá pár centimetrů a Řehačka se rozlije i u hospody. Ohromné jezero je i poblíž rybářské chaty. Písečná pláž zmizela v Řehačce již zcela. Labe bohužel stále stoupá zhruba 3 cm/hod. Od našeho tajného zdroje se nám podařilo zjistit, že hasiči z Lysé dostali hlášení, že voda stoupne ještě minimálně o 50 cm. Totéž nám potvrdil i hrázný z Čelákovic. P.S.Z fotek uděláme celou fotogalerii až na to bude čas, neboť teď je práce až nad hlavu!
 • 2. 4. 2006 – 10:30 – Podle aktuálních informací z Řehačky máme zprávy, že Labe přes noc nijak znatelně nestouplo. Pouze o 4cm. Včera odpoledne jsme se byli podívat i na jiných místech na Labi směrem po proudu. V Čelakovicích bylo zaplaveno nábřeží na levé straně pod zdymadly. Suchou nohou se nedalo projít. Hladiny před zdymadly i za nimi byly na stejné úrovni. Tato situace byla i v Brandýse nad Labem
 • 2. 4. 2006 – 17:10 – Labe v měřící stanici v Brandýse nad Labem dosáhlo z největší pravděpodobnosti svého maxima. Ke kulminaci došlo ve 6:00 při průtoku 1345,2 m/s a výšce hladiny 5,27 metru. Informace z Řehačky to jednoznačně potvrzují.
 • 3. 4. 2006 – 11:00 Labe stále stagnuje. Výška hladiny kolísá v rozmezí + – 2cm
 • 4. 4. 2006 – 9:45 – Hladina Labe zůstává stále na svém maximu. Dobrá zpráva přichází z hor, kde se teploty ráno pohybovaly pod bodem mrazu. Tudíž se zastavilo prudké tání sněhu. Klesají i řeky v Královehradeckém a Pardubickém kraji, takže zanedlouho můžeme očekávat pokles hladiny. Otázkou je jak dlouho bude trvat než voda vyteče z Řehačky zpět do Labe.
 • 5. 4. 2006 – 12:00 – Labe začalo po dlouhém očekávání konečně klesat. Přes noc se hladina snížila zhruba o 20cm a stále klesá rychlostí 2cm za hodinu.
 • 5. 4. 2006 – 16:12 – No tak sláva! Labe se umoudřilo a pomalu zas opouští místa, kde kdysi v  poklidu teklo než bylo napřímeno. Nesmíme se těm povodním divit, vždyť si za ně, ač to neradi přiznáváme, můžeme z části sami. Zkrátili jsme Labi jeho přirozený tok, meandry jsme zasypali a postavili na ně chaty. O Velikonocích vyjde speciální číslo Řeháčka. Až bude trochu času, tak přibudou na webu i fotky z této jarní povodně
 • 6. 4. 2006 – 8:02 – Labe podle Brandýského vodočtu prudce kleslo o několik desítek cm a nyní má (se svými 437cm) druhý povodňový stupeň.
 • 7. 4. 2006 – 16:12 – Labe stále prudce klesá. Od včerejších 6h do dnešních 6h kleslo o více jak metr. Nyní má 1.povodňový stupeň, ale ten zřejmě bude zanedlouho odhlášen, protože nás čeká podle meteorologů slunný víkend beze srážek.
 • 9. 4. 2006 – 11:52 Včera kolem poledne byl v Brandýse odhlášen i první povodňový stupeň. Voda nechala na Řehačce zejména na plácku docela spoušť. Chtělo by to přistavit speciální kontejner, aby se do něj naházely všecheny zničené věci, kterých bude habaděj
Voda zanechala na Plácku spoušť

Velká voda v roce 2006 ještě jednou
V roce po vydatných deštíích v Krkonoších přišlo ještě jedno zvýšení hladiny. Nic dramatického se ale naštěstí již nekonalo

POVODNĚ 2003

23 let uplynulo od velké povodně v roce 1981. Silvestrovská obleva, která přišla s přelomem roku 2002/2003 vyvolala povodně, které se 3 ledna dostavily i na Řehačku. Voda se zastavila 20 cm před hranicí povodně z roku 1981. Při povodních nastaly tuhé mrazy a výšku velké vody dokazovali po opadnutí obrovské tlusté kry tlusté až 20cm!

POVODNĚ 2000

Velká malá povodeň při jarním tání sněhu. Povodeň která napáchala škody především v okolí Jizery dorazila na Řehačku v první polovině března. Voda zatopila mostek a lidem na plácku natekla do sklepů. Tato povodeň sice nebyla nikterak velká. Odstarotvala však takzvané období “povodňového neklidu”.

POVODNĚ 1981

První povodeň v již osídlené osadadě. Povodeň přišla v roce 1981 kdy při jarním tání sněhu a velkém teplotním skoku, který činil i 20°C. Voda zaplavila celý plácek. Zatopila i téměř celý mostek, kterému koukal jen opravu malý kousek ze zábradlí. Tuto povodeň již připomínají mnohé fotografie

POVODNĚ 1966

O této povodní se toho bohužel moc neví. Nejsou ani žádné dobové fotografie ani žádné podroběnjší informace.

POVODNĚ 1926

V tom roce udeřila nejsilnější známá povodeň. V červnu roku 1926 se Labe zvedlo o více než 3 metry. voda zalila téměř celé okolí. Chata Adamů (č. 062) se tímto ocitla na ostrově. Nicméně v zaplaveném území ještě nestáli téměř žádné chaty a proto byly škody minimální.