Globální oteplování vs Lysá nad Labem. Jak se měnilo počasí v našem městě za posledních šedesát let?

V době mediální slyšíme o každé změně počasí z internetu, rádia i televize. Téměř každý přechod studené fronty je v nadsázce sledován téměř on-line a všude slyšíme, že dříve bylo tak či onak. Jak to je ve skutečnosti? Přinášíme podrobnou analýzu počasí v Lysé nad Labem a okolí za posledních 60 let.

Meteo analýza Lysecko.cz vznikala postupným sběrem dat z různých meteorologických stanic v Lysé nad Labem a okolí. Data pocházejí z dat ČHMU, ale i od meteorologických nadšenců. Pojďme se nyní podívat, jak se v Lysé nad Labem (ne)něměnilo klima.

Srážky

Pršelo dřív více? Opravdu je sucho tak extrémní? Roční úhrny a s nimi spojené suché a naopak deštivé roky se již tradičně od šedesátých let střídají, jak dokazuje i graf níže. Pro zajímavost uvedeme, že nejvíce deštivým rokem byl rok 1981 s ročním úhrnem 831mm. Naopak nejsušším rokem byl rok 2018, kdy spadlo pouhopouhých 343 mm srážek za rok.

Roční úhrn srážek v Lysé nad Labem (1691-2021)

Průměrná teplota vzduchu

Jak je z grafu patrné, tak Lysá nad Labem drží trend stejně tak, jako ostatní města a nejen města po celé Evropě. Průměrná teplota zde stoupá takřka setrvale. Sem a tam se najdou chladnější roky, nicméně v delším časovém horizontu tu je trend oteplování zcela evidentní. Nic na tom nemění ani trend dvou předešlých pandemických let, kdy průměrná teplota klesala. Letos to totiž opět vypadá, že se přímka začne zvedat.

Průměrná roční teplota v Lysé nad Labem (1961 – 2021)

Ledové, letní, tropické a subtropické dny

Pro začátek si musíme jednotlivé dny rozdělit. Ledový den je den, kdy teplota nepřesáhne bod mrazu. Letní den pak má svou hranici u 25°C. Tropickým dnem chápeme den, kdy teplota přesáhne 30°C. Subtropický den je pak den nad 35°C.

Ledové dny, tedy dny s teplotou celý den pod 0°C, výrazně klesají. V šedesátých letech jsme byli svědky i téměř šedesáti takových dnů za rok. V poslední dekádě se naopak najdou i roky (2015 a 2020) kdy byl ledový den pouze jeden za rok.

Ledové dny v Lysé nad Labem

… s tím je spojené i téma subtropických dnů. Den nad 35°C byl dříve k vidění málokdy. Do devadesátých let bylo takových dnů jako šafránů. Vlastně ještě méně než to. Jeden či dva takové dny za deset let byl standartem. V posledním desetiletí jsme zažili i 20 takových dnů za jeden jediný rok. Od roku 2010 do roku 2021 bylo ročně v průměru subtropických dnů 8 ročně. Větší důkaz o změně klimatu už asi z analýzy vyčíst nelze.

Subtropické dny v Lysé nad Labem (1961 – 2021)

Letní a tropické dny

Letní dny zůstávají již šedesát let ve svém průměru a nikterak extrémně se nemění. Chladná léta se střídají s teplými. Tropické dny však hlásí strmý nárůst a slovní analýza není snad ani nutná. Na teploty přesahující 30°C jsme si asi již všichni zvykli. Nic na tom nemění ani pandemický rok 2020, kdy jich meziročně rapidně ubylo. Letos v polovině léta jich už zase máme více než v roce 2020 za celý rok.

Letní dny v Lysé nad Labem (1961 – 2021)
Tropické dny v Lysé nad Labem (1961 – 2021)

Extrémy a rekordy:

Za těch šedesát let měření jsme byli svědky několika rekordů, ať už se jedná o denní spad srážek nebo maximální či minimální teploty. Například nejnižší naměřená hodnota byla naměřena 9. 1. 1985 kdy teplota klesla k neuvěřitelným -26,3°C. Naopak maximální teplotní rekord drží v rekordně teplém roce 2015, konkrétně pak 8.srpna, kdy teplota dosáhla 40,7°C. Oproti minimální naměřené teplotě je to neuvěřitelný rozdíl v podobě 67 stupňů.

Co se poté srážek týče, tak nejvyšší dosažený denní úhrn je z roku 1967, kdy 5.listopadu spadlo v Lysé nad Labem neuvěřitelných 115mm srážek ze jeden jediný den.

Suma Sumárum

Nebudeme si hrát na Netlixový film „K zemi hleď“ v hlavní roli s Leonardem DiCapriem a dělat, že nic nevidíme. Za posledních šedesát let stoupla nejen průměrná teplota. Teploty, na které jsme nebyli zvyklí, bereme jako standart. Zdali na tom má nějaký vliv člověk, necháme na posouzení jiným. Pravdou zůstává, že pokud se nezačne klima jakkoliv řešit, za dalších padesát let mohou být teploty okolo 45-50°C standardem. Že se to nemůže stát? Neříkali jsme si před 50ti lety to samé o teplotách okolo 35-40°C?…


Další články na Lysecko.cz

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.