Komentář: Rozkvět Lysé nad Labem

V časovém úseku nemusíme chodit nikterak daleko do historie, abychom si připomněli slova o skanzenu jménem Lysá nad Labem. Postupně však tato slova s přirovnáním k našemu městu pomalu, ale jistě mizí.

Ještě před pár lety (opravdu je označení pár let fér) byla ospalé město, které se nějaké investiční či jiné akce vyhýbaly jako čert kříži. Poslední velká podobná stavební-investiční akce se datuje na na přelom nultých a desátých let tohoto století, kdy proběhla rozsáhlou rekonstrukcí Masarykova ulice. Od té doby však Lysá nad Labem „zaspala“. V posledních letech se sitauce otočila a Lysá se postupně z označení „ospalé město“ dostává.

Během několika let vyrostlo v Lysé nad Labem několik velkých investiční či stavebních akcí. Namátkou vybíráme opravu nadjezdu, oprava páteřních ulice ČSA a Mírová, stavba sportovní haly, oprava „Knebláku“, výstavba P+R parkoviště či dotažení záměru přesvědčit investory obchodních řetězců pro vstup do města.

Ulice Mírová a ČSA

Léta odkládaná rekonstrukce páteřních ulic naše města. Ulice ČSA dostala nový „šmrnc“ minulý rok. V ulici Mírová nadále stavební práce pokračují.

Výstavba P+R parkoviště a cyklověže

Vlakovou dopravu při cestě nejen do zaměstnání využívá stále více obyvatel Lysé nad Labem. Ke komfortu přispěla i výstavba nového P+R parkoviště či úschovny kol v podobě dvou cyklověží. Mnozí sice poukazují na nevyužívání P+R parkoviště či absurditu v podobě druhé cyklověže na Litolské straně, avšak u podobných projektů se stále více hledí do budoucna, až se Lysá nad Labem ještě více rozroste.

Téměř hotové parkoviště P+R v Lysé nad Labem 🅿️🚗
Parkoviště P+R v Lysé nad Labem 🅿️🚗

Kneblák a oprava „Burda parku“

„Kneblák“ alias dům na Františku je projekt, ze kterého těží lidé ve špatné finanční situaci, například matky samoživitelky. Podobné místo Lysá nad Labem doposud neměla. I přes potíže v podobě požáru se projekt podařilo dotáhnout do zdárného konce.

Letos také pokračuje revitalizace Burda parku, tedy parku u pošty. Zde by měl poměrně nevzhledný park, nahradit do několika měsíců park s vodnímí prvky, které budou mít hojné využítí především v letních horkých měsících. Podobně tak, jako tomu je v nedalekých Čelákovicích.

OC TESCO, Kaufland, Lidl

V devadesátých letech jsme ve městě měli nákupní supermarketové (toho času spíše diskontní) možnosti pouze v podobě Plusu. V první dekádě nultého desetiletí se pak objevilo Penny u nadjezdu. Poté Plus opustil ČR a tak se stalo to, že v Lysé nad Labem vznikl supermarketový monopol.

Dál ten příběh známe všichni. Tesco na Mlíčníku odloženo, Lidl v ulici ČSA – projekt zrušen. Billa směr Milovice se také nerealizovala. V minulém roce však svita naděje.


Oprášen byl projekt Tesca, které se sice zmenšilo, avšak díky tomu vzniklo místo pro další prodejní jednotky. Hotovo by mělo být v letos v létě. Kaufland i Lidl je ve dázi příprav s tím, že blíže má zatím do města právě první jmenovaný řetezec.

Projektů bylo (Hřiště na Řahčce, hasičárna v Byšičkách či zatáčka ve Dvorcích) a do budoucna je stále hodně. Projekty jako Hrabanov, Nová Litol, obchvat města, cyklostezka, přístav na Labi pro rekreační využití či další projekty jsou stále na papíře. Uvidíme


Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.