Příspěvek č.300 – Lysecko.cz

Právě čtete „historický“ článek. No ani ne tak historický, jako jubilejní. Tento článek má totiž pořadovou číslovku 300.

Celkem 158 článků vzniklo ještě na staré doméně Rehacka.cz, která se zaměřovala především na dění okolo části Lysé nad Labem – Řehačky. Postupně se však informace rozšiřovaly, až bylo rozhodnuto o přesun na novou doménu s výstižnějším obsahovým názvem.

Trocha historie

Historie webu sahá až do roku 2004, kdy vznikla první, dnes už samozřejmě neexitující, doména www.sweb.cz/osada.rehacka. Postupně se web a činnost webu rozšiřovaly. Už v roce 2006 vznikla tištěná verze informačního listu Řeháček, který informoval o dění na Řehačce a v okolí ty, kteří neměli přístup k internetu. Věřte tomu nebo ne, ale ještě patnáct let zpět byl internet rozšířen v porovnání s dnešní dobou pouze zanedbatelně.

Ve stejném roce vznikla pod zašitou webu instalace odpočívadla na Řehačce, tehdy čítajíc pouze samotnou informační nástěnku. Dlažba, lavička, odpadkový koš i další úpravy nastávaly postupně v průběhu let.

V roce 2010 vznikla první oficiální pohlednice z Řehačky a v roce 2011 pak byl web přesunut na doménu prvního řádu www.rehacka.cz. Mezi roky 2010 až 2016 se toho změnilo hodně. Měnil se nejednou nejen vzhled webu, ale změnil se celý digitální svět. Internet nebyl najednou pouze doménou mladých, kteří si k němu sednou občas k večeru. Internet měl najednou každý na dosah díky chytrým mobilním telefonům, které měl a má dodnes po kapse dá se říct téměř každý.

Nástup sociálních sítí, konec listu Řeháček

Největší dopad to mělo na list Řeháček, který se rokem 2016 rozloučil. Stará vydání jsou stále k dispozici v archívu zde na webu. Ani web neměl na růžích ustláno. Sociální sítě v čele s gigantem Facebookem, měnily nejen menší webové stránky, jako byla Rehacka.cz. Rapidní úpadek pocítily služby jako Skype, ICQ, MySpace, Lide.cz a další a další.

I Rehacka.cz se ve velké míře přesunula na tyto platformy. Zatímco obliba FB stránky rostla, zájem o web klesal. Pro představu uvedeme, že mezi léty 2010 až 2016 byla průměrná ROČNÍ návštěvnost webu někde okolo 2500 lidí. Ne jednou se stalo, že na web zavítalo během měsíce ani ne stovka lidí.

V tomto zlomu se také začalo silně uvažovat o zrušení webu. V roce 2017 byly na web sepsány všeho všudy tři články. Nicméně web zaznamenal dvojnásobný zájem než rok předchozí a tak přišlo rozhodnutí se začít zaměřovat na rozsáhlejší oblast celé Lysé nad Labem a jejího okolí. V roce 2018 přišel přísun doposud rekordních pětapadesáti článku za rok.

Vznikl Lysecko.cz

V roce 2019 pak přišla velká změna a všechny sociální sítě (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube) i web samotný dostal nový název Lysecko.cz. Roční návštěvnost poprvé překonala hranici deseti tisíc návštěv. Zájem byl nadále i o již zmíněné sociální sítě. V roce 2020 však přišla událost, která opět zahýbala nejen celým internetem.

Rok 2020 byl opět zlomový. Pandemie ohledně onemocnění koronavirem COVID-19 dopadla na všechny lidi. Lidé trávili doma v karanténách či na home officech daleko více času. Tento čas samozřejmě věnovali také internetu. Ještě před chaotickými opatřeními, které lidé brali vážně jen první měsíce, byl po informacích ohledně pandemie velký zájem. Rekordní roční návštěvnost téměř třicet tisíc nechť je toho důkazem.

Lysecko.cz
Odpočívadlo na Řehačce

Návštěvník číslo 100 000 již letos na jaře?

V roce 2020 jsme také zahájili provoz meteorologické stanice. Data jsou posílána non-stop (aktualizace každých 10 minut) na internet. O Vánocích 2021 zase byl velkým přínosem dron DJI Mini, který oživil nejen sociální sítě fotkami a videi s ptačí perspektivy.

S velkým očekáváním budeme letos v roce 2022 vyhlížet jubilejního návštěvníka s pořadovým číslem 100 000. Tento milník by mohl „padnout“ v únoru či březnu tohoto roku, tedy ještě v zimě. Dále se chceme zaměřovat nejen na web, ale i na sociální sítě, bez kterých to prostě v dnešní době nejde.

Pokud by vás zajímala čísla, tak dosah na FB stránce činil v roce 2021 téměř padesát tisíc. Důležitost sociálních sítí vystihuje ještě jeden údaj. 42% lidí navštívilo web právě díky sociálním sítím a odkazům na nich. Postupně se sice tento trend snižuje (v roce 2020 to bylo 55% a v roce 2019 dokonce 66% návštěvníků), ale i tak zde je zřetelné, jaký velký dopad na fungování jakéhokoliv webu mají sociální sítě.

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.