Index života 2021 – Jak se žije v Lysé nad Labem?

Již poněkolikáté sestavila společnost Obce v datech společně se společností Deloitte index života, kde se dle různorodých kritérií hodnotí kvalita života v jednotlivých městech v České republice. Již poněkolikáté vyhrálo město Říčany následováno Prahou. Na třetím místě se pak umístili nedalecí sousedé z Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi. Lysá se umístila v šesté desítce. Konkrétně na 64. místě v ČR. Ve Středočeském kraji jsme se umístili na místě dvanáctém.

Index kvality života se sestavuje dle nejrůznějších kritérií. Jako příklad poslouží například dostupnost zdravotní péče, dostupnost vzdělání. Nechybí však ani index délky života či index, který indikuje, jak se lidé zajímají o politickou situaci (volební účast)

Začněme s negativy

Abychom nekončili negativně, tak nejhoršími výsledky začneme. Na chvostu žebříčku je index, dle kterého patří Lysá nad Labem k jedním z nejhoršch, co se týče „dostupnosti“ Chráněných území (vždy počítáno 30 km od radnice). Zde Lysá dostala pouhopouhých 0,4 (v žebříčku od 0 do 10). Hned za ním pak skončil index „finanční dostupnosti bydlení“, který zahrnuje průměrnou transakční cenu za metr čtvereční bytů v dané obci vztaženou k průměrné hrubé mzdě. Zde je index někde okolo 0,9.

Jako další z pozice nejhorších skončila kvalita středních škol (2,0), dostupnost restaurací (2,6) a následováno dostupností základních škol (2,8). Pod hranicí tří se pak ještě vešel index ukazující dostupnost praktických lékařů (2,9) nebo lékáren (také 2,9)

Na hranici 3 následně skončily indexy jako třeba index délky života(3,6), index kin (4,1) či index dostupnosti supermarketů (4,1). Přesně v průměru (5,0) je pak překvapivě dostupnost železniční dopravy, který indikuje „Průměrný počet unikátních vlakových spojů osobní přepravy, které zastaví v obci za jeden měsíc“. Lehce nad průměrem je pak dojezdová vzdálenost do nemocnic či dostupnost bankomatů v obci.

Index života 2021
Index dostupnosti supermarketů je v Lysé nad Labem (zatím) pod průměrem

Průměrný život v průměrné Lysé nad Labem

Postupně se dostává nad průměr. Okolo hodnoty 7 se umístily indexy přírůstku obyvatelstva či index ohledně volební účasti v krajských a obecních volbách. Index dopravní nehodovosti je taktéž v Lysé and Labem více než dobrý (hodnota 7,2)

Postupně se dostává na „příčky vítězů“. Pomyslnou bramborovou medaili získal index nezaměstnanosti (7,5). Třetí příčku obsadil index hazardu (Počet povolených technických herních zařízení v dané obci vztažený na počet obyvatel), který dosáhl na hodnotu 7,7. Druhá příčka patří indexu silniční sítě (7,9) zde je Lysá nad Labem dokonce na krásném 14 místě v celé České republice.

Tramtadadááá

A nakonec tu máme první příčku. Zde skončil index, jehož ukazatelem je počet vyplacených příspěvků na živobytí a doplatků na bydlení v obci vztažený na počet obyvatel. Zde se hodnota dokonce blíží devítce (konkrétně 8,7)

Jak dopadli naši sousedé?

Index kvality života se bohužel neměří ve všech obcích v České republice. Při porovnání výsledků našich sousedů tak musíme oželet například Milovice. V okolí jasně vede Brandýs nad Labem – Stará Boleslav s indexem 7,8. Následuje nedaleký Český Brod s hodnotou 5,6. NA třetím místě v okolí se umístila naše Lysá nad Labem (5,2). Až z námi se umístilo okresní město Nymburk (4,9). Poděbrady pak skončily ještě o jednu desetinku hůře.

Názory “ z ulice“

Pojďme si říct, že člověk je nespokojený vlastně stále. Vždy si najde něco, co mu na dané věci (ať už jde o zaměstnání či o kvalitu života) vadí. Vždy se najde něco (či někdo) kdo zkrátka „brblat“ bude. My v Lysé nemusíme chodit daleko. Dlouhé roky lidé volali například po rekonstrukci ulice ČSA, když k její realizaci došlo (né vše se při této akci povedlo na jedničku) tak lidé nadávali, jak je vše špatně. Stejný příklad je i výstavba supermarketů. Lidé dlouhé roky prosí o nový supermarket v Lysé nad Labem. Když k jeho realizaci konečně dochází (řeč je teď o OC TESCO), najde se plno lidí, kteří tvrdí, že je taková výstavba zbytečná. To samé platí pro obchvat, sportovní halu, revitalizaci sídliště, postupné rozšiřování Lysé a tak dále tak dále.

V Lysé nad Labem se dle indexu života žije průměrně. A to asi i odráží skutečnost. Opravdu je dopravní dostupnost více než dobrá (ať už vlaková či silniční, díky které jsme například v Praze do půl hodiny). Najde se však i nemalá řádka nedostatků. Jako jeden z té nemalé řádky výtek je, že Lysá zapomíná, že Lysá nad Labem není jen Lysá nad Labem, ale patří k ní i Řehačka, Byšičky či Dvorce a soustředí se pouze na sebe. Takovéto, ale i podobné věci ale člověk najde asi všude…


Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.