Přístaviště Lysá nad Labem (2021)

O přístavišti, které má vyrůst nedaleko mostu Bohumila Hrabala, jsme již psali v polovině roku 2019. Od té doby se přípravy realizace tohoto projektu posunuly kupředu. Ovšem stále zbývá vyřešit velkou část povolení. Realizace je tak stále pouze na papíře, kde ještě nějaký ten čas i zůstane.

Přístaviště by mělo dle plánů vyrůst nedaleko „Litolského mostu“. Přístaviště by mělo sloužit k obslužnosti města Lysé nad Labem osobní lodní dopravou, dále k zajištění stání a uspokojení základních technických potřeb pro malá plavidla. Kromě toho by mělo přístaviště disponovat rozptylovými plochami a provozní budovou s hygienickým zařízením.

Mimo molo pro malá plavidla, který je složen z 8 přímých segmentů délky 9,95 m a šířky 2,5 m, by měla celá tato oblast projít celkovou rekultivací. V oblasti jsou prozatím navrženy 3 plochy pro rekreační či sportovní využití. Plochy o rozměrech 635m2, 510m2 a 2380m2 by měly pro tyto účely být dostatečné pro širokou veřejnost.

Vizualizace přístaviště v Lysé nad Labem

Dvě menší rekreační a sportovní plochy budou rekultivované a bude zde provedeno zatravnění. Obě plochy by měly obsahovat dětská hřiště, lavičky, lavicové sety, sloupky na kolo či odpadkové koše. Největší plocha (2380m2) pak bude sloužit pro příležitostné táboření. I zde budou k dispozici lavičky či lavicové sety. Za jednopodlažní provozní budovou by se pak měl nacházet dřevěný altán.

Na dětském hřišti nebudou chybět pískoviště, houpačky, síťové prvky, lanová dráha, lezecká stěna. Na celý prostor pak bude dohlížet několik bezpečnostních kamer a celé území bude osvětlené.

Pro návštěvníky bude k dispozici 32 parkovacích míst. Přístupová cesta by měla být napojena na silnici II/272. Příjezdová komunikace by měla být asfaltová o celkové šířce 6m. Parkoviště pak místo asfaltu pokryje kamenná dlažba (žlutá žula).

Plánek projektu přístaviště Lysá nad Labem

Parkoviště bude obsahovat výlevku odpadních vod pro karavany a odběrný sloupek pro odběr pitné vody a odběrné sloupky elektřiny pro dobíjení elektromobilů či karavanů. Parkoviště bude osvětleno a monitorováno městským systémem.

Celý projekt se bude nadále posuzovat. Již nyní se však proti výstavbě postavily mimo jiné místní ekologické spolky. Například spolek Lysin argumentuje tím, že projekt není v souladu se stávajícím územním plánem a ochranou životního prostředí. Naopak Středočeský kraj námitky na výstavu nemá.

Zdroj: (www.mestolysa.cz)

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.