Rekonstrukce trati Lysá nad Labem – Vysočany (2021)

Optimalizace trati mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi včetně nového mostu v Čelákovicích, který bude dominantou celého optimalizovaného úseku, je téměř dva roky ve své stavební fázi. Další opravy a optimalizace, které zpříjemní a zrychlí spojení s hlavním městem, jsou „na spadnutí“.

Cílem této investice je celková rekonstrukce důležitého vlakového uzlu mezi Prahou a severozápadní částí Středočeského kraje. Zvýšit by se (díky zvýšení rychlosti spojů) měla i jejich kapacita, které byla před pandemií koronaviru na hranici svých možností. Kdo cestoval před loňským březnem v dopravní špičce, jistě ví o čem je řeč. 

Napojení na pražské MHD

Velmi důležitou inovací je také napojení tratě na pražskou MHD. Především rekonstrukce nádraží ve Vysočanech či výstavba zcela nové stanice Praha – Rajská Zahrada, která vznikne v blízkosti stejnojmenné stanice metra linky B, má tento aspekt splňovat. Pražská integrovaná doprava by se tak měla ještě zjednodušit.

Optimalizace počítá i s rekonstrukcí nádraží v Horních Počernicích, Mstěticích, Lysé nad Labem a již zmíněných Vysočanech. I „obyčejné“ zastávky (Zeleneč, Čelákovice – Jiřina) by měly projít rozsáhlou rekonstrukcí. Opravou či celkovou výměnou pak projde dvojkolejný úsek z Prahy – Vysočan do Mstětic a taktéž rekonstrukce tratě mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi, která již nyní probíhá.

Budoucí staice Praha – Rajská Zahrada
Rekonstrukce nádraží Praha – Vysočany

Stanice Praha – Vysočany je nyní řešena velmi nešťastně a to tím, že je výpravní budova umístěna uprostřed kolejiště. Po rekonstrukci se však tento nedostatek odstraní. Nová odbavovací budova bude po rekonstrukci umístěna na úrovní vstupu nynějšího vchodu z ulice Paříkova.

Na nynějším místě vyrostou dvě ostrovní nástupiště s celkovou délkou okolo 300m a jedno vnější nástupiště s délkou 200m. Vše propojí nový podchod pod nádražím. Zastřešení, eskalátory a bezbariérový přístup je samozřejmostí.

Nové nádraží i v Lysé nad Labem?

Kdo vlakem jezdí denně, jistě si všiml, že při první etapě Optimalizace trati v úseku Praha-Vysočany – Lysá nad Labem vzniklo ve stanici Praha – Horní Počernice nové ostrovní nástupiště mezi kolejemi č2 a č4, které propojuje podchod. V Čelákovicích se nového nádraží již dočkali a výhledově je také v plánu rozsáhlá rekonstrukce nádraží v Lysé nad Labem. 

Optimalizace trati v úseku Praha-Vysočany – Lysá nad Labem

Zdroj: YouTube: Správa železnic

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.