Zítra startuje sčítání lidu, domů a bytů 2021

2021
Již zítra startuje po deseti letech asi největší statistická „akce“, která se na území České republiky koná. Sčítání začíná zítra s tím, že on-line formulář můžete vyplnit až do 9. 4. 2021. Papírovou formu pak budou lidé případně vyplňovat od 17. 4 až do 11. 5. Na co se při sčítání připravit a je sčítání povinné?

Zapojit se do sčítání musí každý občan České republiky s trvalým pobytem na našem území. Sčítání se tak nevyhnou ani obyvatelé ČR žijící v zahraničí. Povinnost se také týká cizinců, kteří mají přechodný pobyt na našem území více než 90 dnů.

Usnadnění přichází, pokud žijete v rodině. Formulář totiž nemusí vyplňovat každá osoba sama. Stačí tak, aby například jeden člen rodiny sečetl všechny své nejbližší. Za nevyplnění nebo záměrné chybné vyplnění pak hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

Průměrná doba vyplnění dotazníku by měla být okolo 15 minut. Poločasová přestávka, na v těchto dnech hrajícím se EURO U21, by tak měla stačit. Pokud fotbalu neholdujete, tak reklamní přestávka v seriálu Ordinace v růžové zahradě by stačit měla taky.

Sčítání
Sčítání začíná již zítra

Celé sčítání je pak složeno ze dvou částí. První se týká údajů o bydlení a složení domácnosti. Druhá část je pak více osobní, kde najdeme otázky ohledně ekonomických aktivit, zaměstnání a to včetně například dojezdového času. Pokud se chcete na otázky připravit, již dnes jsou všechny otázky k dispozici na webu sčítání.

On-line formulář, který pravděpodobně využije většina „sčítaných“ budeme moci vyplnit na webové stránce www.scitani.cz nebo přes aplikaci, která je dostupná na zařízení iOS a Android. Přihlášení do on-line formuláře bude snadné. Bude stačit vyplnit číslo platného osobního dokladu.

Všechny sečtené údaje by měly pak být k dispozici někdy na přelomu 2021/2022.

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.