Pohled do historie #5 Jak se změnila Lysá nad Labem během 65 let?

Článek, který vyšel 25. 1. 2020 (Obrazem: Jak se změnila Lysá nad Labem za 20 let?) vzbudil velký zájem, což nás moc těší. Dnes proto pokračujeme v tomto tématu. Dnes se ovšem podíváme ještě dál. Do doby, kdy stál v Litoli cukrovar, do doby kdy ještě stála „Fruta“ a naopak do doby, kdy ještě neexistovalo sídliště. Dnes totiž porovnáme roky 1954 a současnost.

Lysá se za těch více jak 65let proměnila takřka k nepoznání. Rozšíření města proběhlo snad do všech světových stran. V době, kdy vznikly dnes již historické snímky, patřila Litol pod Lysou jen několik málo let (4). Nad Litolí se ještě v ten rok tyčil dominantní komín cukrovaru. Komín a celý areál bychom dnes již bohužel nepoznali.

V roce 1954 ještě žádné sídliště neexistovalo. Na jeho místě se nacházelo velké fotbalové hřiště. Naopak na místě dnešního hřiště Slovanu nebylo krom travin a polí nic. Změnou za ty desítky let však neprošla jen Lysá nad Labem, ale i její okolí. Nejvíce asi stojí za zmínku Řehačka.

U Řehačky, která byla čerstvě vybagrovaná (vytěžená) se nenacházela téměř žádná nemovitost. Stavební „boom“ začal na Řehačce až o několik let později. V roce 1954 tak čítala Řehačka pár chaloupek. Od té doby zde vyrostlo plno chat, které se postupně proměnily na objekty pro trvalé bydlení. Řehačka jako taková je bohužel již druhou desítku let nekoupatelná.

Naopak Byšičky a Dvorce bychom na první pohled asi poznali. Čas se zde na okolí podepsal pouze mírně. Přibylo pár nemovitostí, avšak změny jako v Lysé nebo na Řehačce zde neproběhly.

"Vichrovka"

Before After

Sídliště

Before After

Na Mlíčníku

Before After

Lysá nad Labem - centrum

Before After

Lysá nad Labem - "Lom"

Before After

Litol - nadjezd

Before After

Litol - cukrovar

Before After

Litol - jih

Before After

Lysá nad Labem - Kačín

Before After

Lysá nad Labem - Kačín II.

Before After

Řehačka

Before After

Byšičky

Before After

Dvorce

Before After
Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.