Zahrada! To je …staveniště

Zahrada To je život
Zahrada To je život! Název developerského projektu, který měl proměnit okolí bývalé Fruty v oázu krásného bydlení. Vizualizace projektu slibovala celkem 12 bytových domů a multifunkční pasáž, kde svoje místo měla najít nová pobočka pošty, obchody, hotel, fitness centrum, kavárna, ordinace lékařů a další občanská vybavenost. Realita? Postaveno je zatím 6 bytových domů. Realizace pasáže je zatím jedno velké Sci-Fi.

Historie pozemku, na kterém stával městských pivovar, následně Furta a pak nějaký čas zde měl svoje stanoviště sběrný dvůr, je více než dlouhá. Zajímavá je i novodobá historie. Tedy časový horizont od roku 2005, kdy se začalo řešit, co se s poměrně velkým prostorem, ze kterého by co by kamenem dohodil do centra města, bude dít dále.

Nějaký čas sloužil prostor jako sběrný dvůr, který ale během let našel tvé nové stanoviště na výpadovce směr Benátecká Vrutice. Mezi lety 2006 až 2010 dochází k demolici starých budov a vzniká další poměrně velký prostor.

Obyvatelé chtějí obchody, bazén, sál a bytovky

Píše se rok 2008. Vychází únorové číslo městských Listů na přední stránce s titulkem „Plánovaná výstavba v areálu bývalé Fruty“. V roce předešlém proběhla anketa mezi obyvateli, co si by jsi na pozemku bývalé Fruty přáli.
Z výsledků ankety vyplynulo, že si občané nejvíce přejí vybudování následujících staveb, víceúčelový společenský sál, podzemní parkoviště, bazén, prostory pro novou poštu, ubytovací zařízení hotelového typu a realizaci bytové výstavby.

Při prodeji pozemku se tak měl budoucí investor zavázat k tomu, že v rámci výstavby realizuje v tomto prostoru všechny výše uvedené priority občanů. Zde se ovšem stala osudová chyba, neboť do smlouvy nebyly zaneseny sankce za nedodržení této smlouvy. Investor tak mohl začít s realizací výstavby bytových domů a pasáž si v projektu Zahrada nechat až jako poslední.

12 let? Pouze šet domů. Dostavba v nedohlednu

Mezi lety 2010 a 2013 vyrostly první dva bytové domy. Během dalších dvou let další dva a mezi lety 2015 až 2018 následovaly další dva. V době, kdy měl být celý projekt včetně pasáže již dávno hotov, má dostavba ke své realizaci ještě poměrně daleko.

Celý projekt Zahrada, který se již dvanáct let realizuje, je nyní v mrtvém bodě. O dostavbě zbývajících bytových domů se zatím pouze spekuluje. A pasáž, která měla posunout občanskou vybavenost v Lysé nad Labem zase na další úroveň, se taktéž jen tak nedočkáme.

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.