Bilancování nad rokem 2019

Nezadržitelně se blíží konec roku 2019 a s ním je samozřejmě nejvíce spojený čas Vánoc a oslavy příchodu roku nového. Krom setkání s rodinou, rozdávání radosti druhým a hříšného obžérství, je konec roku také velmi často čas, kdy bilancujeme nad právě uplynulým rokem.

Začátek roku 2019 byl ve znamení velkého střídání počasí, které mělo za důsledek, že sníh se dlouho nikdy neudržel. Smůlu měli i bruslaři, kteří se těšili, že po roce opráší své zimní brusle. V lednu několik dní sice pod nulou bylo (teploty i okolo -10°C), ale na bruslení pod širákem to letos skutečně nebylo. Celou zimu se stále pracovalo na nadjezdu v Lysé nad Labem. Jeho absence velmi zkomplikovala místním život. Musí se ovšem nechat, že oprava šla “jak na drátkách” a předem stanovený termín znovuotevření, který byl naplánován na září, byl do puntíku dodržen.

Ledový leden a zamrzlá Řehačka.

Počasí o sobě dalo vědět i v březnu, kdy se přes naše území přehnala vichřice. Lysá a okolí se přidalo k dvouset tisícům domácností, které se vrátily pár set let časem zpět, a na pár hodin se ocitly bez elektrické energie. Velikonoce i zbytek dubna se nesly v klidném duchu. Teploty nepředstavovaly žádné anomálie (nebo jsme si už zkrátka zvykli). Na internetu se opakovaně řešil obchvat města nebo cyklostezka okolo Labe. Jak rychle se ale informace vyrojily, tak zase stejnou rychlostí vzaly za své. Obě tyto stavby jsou tak stále ve fázi příprav. Podle zpráv z města má blíže k realizaci právě tížený obchvat, na které město čeká jako na smilování boží.

Jestli byl duben či květen v klidném duchu, tak si vše vynahradily měsíce květen a červen. V tyto měsíce nejenže začaly další práce a stavby, ale potrápilo nás i nevyzpytatelné počasí. V tyto předletní měsíce byly ve znamení oprav. Oprava povrchu vozovky v ulicích Stržiště a Ke Karlovu či rekonstrukce křižovatky ve Dvorcích sice opět zkomplikoval život místním a řidičům, ovšem výsledný efekt stál za to. Začala taky dlouhodobá rekonstrukce železniční tratě Lysá – Čelákovice. Tato stavba bude velmi náročná, nákladná a potrvá minimálně do roku 2022, kdy by mělo být kompletně hotovo.

V tyto měsíce nás ovšem potrápilo i počasí. Lysou nad Labem a Řehačku nejdříve zasypaly kroupy, které co do velkosti připomínaly pingpongové míčky. Na začátku června nás sluníčko skoro spalovalo teplotami okolo 38’°C. 16. 6. 2019 pak přišla vodní smrť, která zaplavila nejen silnici směr Stará Lysá, ale i “cvičák” pro hafíky u závodiště a připomněla obyvatelům Řehačky, že vodě se opravdu utéci nedá.

Mezitím v Lysé pokračovala horlivá diskuse na téma (ne)ubytovny, které (ne)měly vyrůst v plánovaném areálů Na Mlíčníku. Odpor a vlna diskuze mezi obyvateli zabrala a investor nakonec o celý areál ztratil zájem. Tato skutečnost obyvatele Lysé velmi potěšila, když jim pak bylo sděleno, že pozemek odkoupí město s tím, že ho nabídne k prodeji přednímu řetězci z potravinami (Lidl), tak byla radost dvojnásobná. Konkurence totiž v Lysé chybí a Lysáci tak stále častěji jezdili na nákupy do Milovic, kde  v létě otevřela svojí pobočku Billa.

Milovice se dočkaly. Dočká se i Lysá?

Konec léta byl opět v klidné režii. Otevřeny byly všechny uzavírky. Jedna z nich ovšem vyčnívala. Na začátku září se totiž vrátil provoz na nadjezd v Lysé. Skončila tak největší uzavírka v novodobé historii Lysé nad Labem. Tím ovšem stavební práce nekončí. V záři se začalo pracovat na realizaci P+R parkoviště u nádraží, které má pojmout cca 150 aut. Další stavba započala na Řehačce, kde proběhla a v dnešních dnech stále probíhá, výstavba zcela nového mostku. Hotovo by snad mělo být ještě letos.

Nadjezd v Lysé pár hodin do znovuzprovoznění

Událo se toho samozřejmě mnohem, mnohem více. Tento článek je pouze výtažkem toho nejdůležitějšího nebo toho, co ovlivnilo naše životy v našem městě a jeho nedalekém okolí. Dále sledujte náš Facebook a Instagram, aby vám žádná novinka z Lysecka neunikla.  

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.