Přístaviště Lysá nad Labem – Dobrý nápad nebo krok vedle?

V roce 2013 vznikla studie, která poprvé otevřeně mluví o přístavišti v Lysé nad Labem. Přesněji řečeno v Litoli, kousíček od Litolského mostu po směru toku. Přístaviště a rekreační vyžití s ním spojené slibovala nejedna politická strana, která loni kandidovala do obecního zastupitelstva. Otázkou je, zdali by pro takovou věc měli obyvatelé využití.

Ač Lysá v sobě jméno jedné z největších řek v ČR nese, není potenciál využití krásné řeky městem takřka využit. Lysá bohužel neleží přímo na řece jako například Nymburk, Čelákovice či Brandýs nad nad Labem, kde je „sejdeme se u řeky“ běžná fráze při domlouvání nejen přátelského posezení. Co ale není dnes, může být zítra.

Jeden z pohledů na přístaviště.

Jak již bylo zmíněno, existuje studie, podle které by na Labi, kousek od Litolského mostu, mohlo vzniknout nejen přístaviště, ale celé spektrum občanské vybavenosti na trávení volného času. Dětská hřiště, pítka nebo například venkovní posilovna, to vše napojené cyklostezkou, která bude spojovat Nymburk a Čelákovice. Chybět by neměl ani parčík s pohledem na panoráma Lysé nad Labem.

Na papíře to vše vypadá krásně, místní ale bohužel ví, jak je to (nejen v Lysé) s realizací čehokoliv. Když se v Lysé zeptáte na obchvat, na který místní čekají přes 15 let, tak pochopíte. Využití od místních by tento projekt rozhodně měl. Nevyužít totiž řeky, která protéká okolo hranice města, by byla obrovská škoda.

Vizualizace přístaviště v Lysé
Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.