Deset let zpět #2, aneb rok 2009

Minulý rok (2018), měl velký ohlas článek, který mapoval události deset let staré (2008). Poohlednutí za událostmi před deseti roky se podíváme i letos. I letos zapamatujeme události, které se v roce 2009 zapsaly do kronik malým, ale i výrazným písmem

Co psal informační list Řeháček:
Naučná stezka Rudolfa II.
Zmínka o planované výstavbě nové naučné stezky, která vede v našem okolí. Realizace skutečně za nedlouho proběhla.
Lávka přes Labe v Čelákovicích
Zmínka o výstavbě lávky v Čelákovicích, která měla být již v roce 2009. Po růzých obstrukcích a dalších prodlevách proběhla realiazce až v roce 2014.
Počasí
Středočeský kraj zažil velmi bouřlivé léto. V létě uděřilo několik bouří, které za sebou nechali škody v hodntách přesahující miliony korun.

Logo informační listu Řeháček v roce 2009
Logo informační listu Řeháček v roce 2009

Co psal web Lysecko.cz (v té době Rehacka.cz)
Velké mrazy
Českou republiku zasáhla série krutých mrazů. Zamrzly všechny rybníky a kdo našel odvahu, mohl si zabruslit na kompletně zamrzlém Labi.
Zvýšená hladina Labe
Zvýšená hladina Labe a Řehačky na začátku dubna. Pro místní nic neobvyklého. Proběhlo i však sčítání obyvatel, kdyby byla nutná připadná evakuace.
Letní akce
Proběhlo nejen záplatování silnice ale i velká oprava velké informační nástěnky.
Počasí
I web řešil bouřlivé počasí, které vládlo velé léto. 23. 7. 2009 byla bouře tak silná, že uťala historii velkým vrbám u hospody, které zde stály hodně dlouho.
Papež Benedikt XVI zavítal do Staré Boleslavy
Tragédie na přejezdu
V listopadu došlo na železničním přejedzu do Byšiček k tragické nehodě kdy V pátek 30.10. kolem 15h došlo u Karlova ke srážce osobního automobilu Peugeot 205 s osobním vlakem City Elephant jedoucího z Prahy. Šestasedmdesátiletá žena z Byšiček zraněním na místě podlehla.
Tato nehoda, která nebyla zde první ani poslední se přičinila k instalaci závor na tento nebezpečný přejezd.

Webové stránky v roce 2009

Co se psalo v Listech Lysá nad Labem

Obchvat:
V loňském roce proběhla jednání s firmou Pragoprojekt, která zajišťuje vydání stavebního povolení na výstavbu obchvatu města pro Středočeský kraj. Z tohoto jednání vyplynulo, že největší překážkou pro vydání stavebního povolení je výkup pozemků pod budoucím obchvatem od vlastníků.
Domov pro seniory:
Na výstavbu nového domova pro seniory je vydáno územní rozhodnutí, které nabylo právní moci. Bylo též vydáno stavební povolení na rekonstrukci domu čp. 13 na náměstí B. Hrozného, který se v budoucnu stane součástí nového domova.
Zahrada to je život:
Na základě smlouvy, kterou v loňském roce uzavřelo město Lysá nad Labem s firmou MSD evelopment začaly přípravné práce na realizaci projektu výstavby areálu bývalé Fruty, kde vyroste nový společenský sál, kulturní dům, prostory pro novou poštu a další občanskou vybavenost, hotel, podzemní parkoviště a byty.

Listy Lysá nad Labem 04/2009

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.