Lysá nad Labem – #10yearchallenge

Po internetu se šíří nová tzv. výzva. V nové výzvě s označením #10yearchallenge, jak již název napovídá, dávají lidé na internet své stávající fotky a nějakou 10 let starou. Náš web se k výzvě připojuje. Jelikož jsme především informační web, tak bereme výzvu z jiného pohledu. Přinášíme souhrn nejdůležitějších událostí, o kterých se před 10ti lety nejvíce mluvilo.

Rok 2009 začal tradičním novoročním mrazem, kdy se teploty pohybovaly hluboko bod bodem mrazu a dovolily tak tradiční bruslení na zamrzlé Řehačcce. Poté přišly mrazy ještě větší. Noční teploty okolo mínus patnácti stupňů měly za následek dokonce totální zamrznutí Labe. Našlo se pár odvážlivců (chcete-li bláznů) kteří dokonce na Labi bruslili.

V březnovém čísle Listů jsme se na první stránce mohli dozvědět informace o chystaném obchvatu, o novém domově pro seniory a o výstavbě multifunkčního objektu v chystané bytové zástavbě Zahrada ( Místo bývalé Fruty). Bohužel ani deset let na to není ani jeden projekt dokončen.

Na jaře přišlo mírné zvýšení hladin toků (nic neobvyklého), které zatopilo mola na Labi, ale nic co by zdejší nějak překvapilo. Jaro se obešlo bez významných událostí. Na Řehačce proběhla rekonstrukce silnice, která již byla v hrůzostrašném stavu. Přehnalo se i pár bouřek, které byly doprovázeny silným větrem a kroupami.

Velká větrná smršť se pak přehnala 23.7., kdy se přes celé naše okolí přehnala silná bouře se sílou orkánu, která kácela stromy, jako by to byly sirky.
Na konci léta na svátek sv.Václava zavítal na tradiční akci ve Staré Boleslavi papež Benedikt XVI. Uvítal ho téměř padesátitisícový dav.

Podzim nezačal vůbec dobře. V pátek 30.10. došlo u Karlova k tragické srážce osobního vlaku a automobilu. Osmašedesátiletá obyvatelka Byšiček zraněním na místě podlehla. Od té doby se však i díky instalaci závor na tomto přejezdu žádná další tragická nehoda neudála.

V Lysé na podzim začala rekonstrukce páteřní ulice (Masarykova). V prosinci, konkrétně 16. 12., byla Lysá nad Labem pocukrována malou dávkou sněhu. Sníh ovšem jako již tradičně na Vánoce nevydržel a tak jsme se opět museli spokojit s Vánoci na blátě. Nikomu to ovšem náladu nezkazilo.

 

10 Year Challenge

 

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.