Velké shrnutí roku 2018

Už jen pouhé tři týdny dělí rok 2018 od jeho neodvratného konce a nastolení roku 2019. Ještě předtím je ovšem na čase bilancovat nad rokem uplynulým. Rokem, který přinesl opět extrémní počasí, volby a jiné události, které se dotýkaly nejen Lysé nad Labem, ale celé společnosti.

Hned zkraje roku nás čekaly první volby v tomto roce. Šlo o volby prezidentské.
Volby byly rozděleny tradičně na dvě kola. V Lysé nad Labem vyhrál obě kola kandidát Jiří Drahoš. Ovšem hlas celé ČR rozhodl (bohužel – s ohledem na výsledky v Lysé), takže se nakonec prezidentem nestal.

Další zimní události na sebe nenechaly dlouho čekat. V Lysé došlo ještě ze začátku roku k vykradení několika rodinných domů. Následně se hlavním tématem stalo uzavření nadjezdu nad železniční tratí a s tím spojené objížďky a vyřizování povolení pro průjezd okolo Kovony. Ač se nadjezd zavřel až v dubnu, byla rekonstrukce tématem číslo jedna už v zimě.

Následně přinesl Nymburský Deník informace, že do Milovic míří supermarket Billa a Lidl (dosud se nezačalo stavět). Po komunikaci s předními řetězci ČR se nám dostala slova, že žádný supermarket do našeho města (zatím) nemíří. Kdo tedy nechce do Penny, musí se dál spokojit s dojížděním do okolních měst.

Dalším tématem, které se hodně řešilo, byla Polabská cyklostezka, která se po letech odkladu opět dostala do popředí a začalo se o ní opět uvažovat.
Mezitím pokračoval již tradiční teplý a mírný ráz zimy, který moc radosti milovníkům sněhových radovánek neudělal. Pár dnů sice mrzlo, ale než si stačili lidé obout brusle, byl led z rybníků tentam.

Počasí se stalo (jak tomu již v dnešní době bývá) druhým hlavním tématem diskusí (uzavřenému nadjezdu konkurovat nelze). Brzké Velikonoce, které byly krom jednoho zakaboněného dne vydařené, napověděly, jaký ráz počasí lze očekávat. Od začátku dubna s krátkými pauzami prakticky až do října jsme tu měli nastolené léto, plné tropických a suchých dní. 

Na konci prázdnin se opět rozběhla diskuse ohledně pokračování druhé části obchvatu Lysé. Lidé, kteří blokují stavbu neochotou prodat své pozemky, postupně dál vyjednávají s městem a nutno podotknout, že dle posledních zpráv jsou diskuse na dobré cestě a dle informací ND, by se mohlo začít stavět v roce 2020.

Na podzim se pak rozhořel boj v celostátních volbách do zastupitelstva. V  Lysé vyhrála ČSSD, která utvořila koalici s třetí ODS a s hnutím ANO 2011. Druhá KDU-ČSL, která získala 16,3% hlasu se nakonec do koalice nedostala a skončila v opozici. Fuknci starosty dál vykonává dosavadní starosta Ing. Karel Otava, který ve volbách získal 1020 hlasů (nejvíce ze všech)

Po volbách pokračovalo stálé babí léto, které se drželo, seč mu síly stačily. Nakonec však v nerovném boji s přicházející zimou svůj boj vzdalo a přenechalo vládu mlhavému podzimu. Na začátku prosince jsme se dočkali dokonce i první sněhové nadílky, která napověděla, že právě nastal advent a čekaní na Ježíška.

Komentáře

Autor:Tomáš Vožeh

Zakladatel informačního webu www.lysecko.cz. Autor příspěvků na webu a správce sociálních sítí Lysá nad Labem - Lysecko.cz na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Obyvatel Lysé nad Labem (Řehačky). Nadšenec do moderních technologií a sociálních sítí. Fanoušek Applu a pražské Sparty.