Historická vložka

Možná ani nevíte, ale před týdnem měla Řehačka velké filmové jubileum. Dne 2. února 1995 vešla do kin česká filmová pohádka pod názvem „Jak si zasloužit princeznu“, která se mimo jiné odehrávala i na Řehačce.

Předchozí rok v létě 1994 se Řehačka stala filmovými kulisami. Na místě dnešní tabule naučné stezky u rybářské chaty stála tehdy krásná chaloupka (viz. obrázek). Pohádku režíroval Jan Schmidt, který se významně podílel coby druhý režisér i na oscarovém filmu Amadeus Miloše Formana. Předlohou této filmové pohádky byla pohádka Šternberk od Boženy Němcové. Kromě Řehačky se exteriéry nacházely i na dalších místech: zámek Ploskovice, hrad Křivoklát, skanzen Kouřim a Zubrnice, Jizerské hory, Koněprusy – přírodní rezervace, a dokonce i daleká francouzská Normandie – klášter Le Mont Saint Michel. V pohádce si například zahráli: Lenka Jelínková (princezna Verunka), Pavel Řezníček (Miroslav), Jiří Langmajer (mládenec Nejchytřejší), Karel Dobrý (mládenec Nejsilnější), Jiří Menzel (dvorní malíř) a další. A nyní Vám trošku přiblížíme děj pohádky. Miroslav a jeho dva bratři se narodí z obřích vajec, která chudému rybáři svěří obří pták. Miroslav, na rozdíl od bratrů, má laskavé srdce, a tak cestou do světa zachrání nejen sokola a rybu, ale i mladého krále, který spadnul do propasti. Král učiní Miroslava svým rádcem, což mu bratři pochopitelně závidí. Namluví proto králi, že jedině Miroslav vysvobodí z moci Černokněžníka princeznu Verunku, královu nevěstu. Miroslav za pomoci zvířat princeznu skutečně osvobodí, ale mladí lidé se do sebe zamilují. Než pohádka dospěje ke šťastnému konci, čeká je nejedna zkouška. Více informací o tvůrcích pohádky se dozvíte na tomto místě. Za cenné informace moc děkujeme paní Evě Urbanové z Národního filmového archivu, za foto z vlastního archívu Daliboru Čápovi.

Komentáře

Autor:Lukáš Vožeh

Spoluzakladatel dnes již bývalého webu www.rehacka.unas.cz a www.rehacka.cz. Šéfredaktor v letech 2004 - 2015. Dnes externí redaktor pro Lysecko.cz