Únorové zprávy z okolí

Kácení zámecké kaštanové aleje v Lysé

22.2.2006

Zámecká kaštanová alej v  Lysé nad Labem bere za své. V pondělí začalo její kácení. Do poloviny března zmizí 27 stromů, zbytek nechá město zlikvidovat na začátku příštího roku. Radikální zásah si žádá jejich špatný stav. Kaštany, které se kácí, jsou podle odborníka Marka Žďárského nebezpečné.
Hrozí zřícením větví, rozlomením koruny a pádem. “Mohlo by to někoho zabít,” řekl. Celou alej chce město obnovit do konce příštího roku. Jaký druh stromů vysadí a jaké množství, určí projekt. Padají návrhy třeba na lípy či duby.
“Celkové náklady na obnovu aleje se odhadují kolem milionu korun,” řekl vedoucí odboru správy majetku Jiří Havelka.

Za únik kyanidu v  Draslovce Kolín může jediný člověk

22.2.2006

“Co se stalo, stalo se mimořádně,” hájí se a omlouvá vedení Draslovky za lednovou ekologickou havárii na Labi.
Vyšetřovací skupina, kterou vedení Lučebních závodů Draslovka Kolín ustanovilo pro prozkoumání příčin lednového úniku kyanidu do Labe, je s prací u konce. Na základě jejích výsledků generální ředitel Pavel Brůžek uvedl jako nejpravděpodobnější příčinu selhání lidského faktoru. “Než vše vyšetří policie, nemůžeme se k celé věci blíže vyjadřovat,” řekl ředitel. Vedení společnosti připustilo, že došlo k porušení bezpečnostního řádu. Jak se našemu deníku podařilo zjistit, mělo by se jednat o vinu jednoho pracovníka, který byl zatím přeřazen na jinou práci. K dalším postihům se ředitel nevyjadřoval s tím, že ty budou ještě následovat.

Kry se zatím nehromadí

21.2.2006

Ledové kry na několika místech Čech zatarasily vodní toky a hrozí lokální záplavy. Špatné je to na Berounce. I hasiči na Nymbursku se včera vypravili zkontrolovat, jak to na řekách vypadá. Zatím hlásí klid. “Nikde se nic nehromadí, žádný zásah jsme nemuseli provést,” řekl včera odpoledne operační důstojník nymburských hasičů. Hasiči vyjeli na kontrolu stavu na Mrlině, Cidlině, Labi i k potoku na Vlkavě. Větší problém ale vidí v hromadění vody, která při současném oteplení stéká z  polí. Ta už udělala paseku v Kounicích, kde rozvodněný potok vytvořil obrovské jezero kolem základní školy. Zasahovat museli i v Milčicích, Hrubém Jeseníku a na dalších sedmi místech. V neděli dokonce čerpali vodu v podchodu železniční stanice v Poděbradech a odpoledne asistovali při čerpání vody v Krchlebích, kde v části směrem na Loučeň voda zaplavila dvory domů u silnice. “Chtělo by to pročistit strouhy a příkopy, pak by takové problémy nemusely vůbec být,” namítají mnozí lidé.

Nelegální odpad v  Milovicích

18.2.2006

Za tuny nelegálního odpadu z  Německa, uskladněného na státních pozemcích v halách u letiště Boží Dar, zřejmě odpovídá více firem. Nejen pražská společnost AM servis. Řekl to náměstek hejtmana Vilém Žák. Problém však bude popohnat je k odpovědnosti. Nejde je totiž dostihnout na adresách uvedených v obchodním rejstříku. Kauzu, která vyšla na povrch tento týden, vyšetřuje policie i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Viníkovi může udělit pokutu až 10 milionů korun. V hale u letiště je navezeno asi tisíc tun komunálního odpadu a textilu. Celkem tam podle smluv, které má k  dispozici inspekce, mělo skončit 5 tisíc tun. Pochází z Mnichova. Podle odhadu ČIŽP leží v různých objektech na území Česka asi 15 tisíc tun odpadů dovezených z Německa, což je zhruba 625 kamionů. Do případu se vložil i Středočeský kraj, který by měl brzy letiště získat převodem od státu a trvá na tom, že bez této zátěže. Také pochybuje, zda byly objekty dostatečně hlídány. Správcem celého prostoru je státní organizace Privum. Na neutěšený nepořádek zde upozorňují i místní lidé. “Je to hrozný binec a státu je to jedno,” tvrdí.

Komentáře

Autor:Lukáš Vožeh

Spoluzakladatel dnes již bývalého webu www.rehacka.unas.cz a www.rehacka.cz. Šéfredaktor v letech 2004 - 2015. Dnes externí redaktor pro Lysecko.cz